Jak dobrać wylewkę na ogrzewanie podłogowe?

Ocena: 0
1406
Zaleta ogrzewania podłogowego jest powszechnie znana: korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniu, co przekłada się zwykle na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Wszyscy fachowcy z tej dziedziny wiedzą też jak dobrać odpowiednie materiały instalacyjne. Nie mniej ważny jest odpowiedni wybór i prawidłowe wykonanie materiałów chemii budowlanej, które "współpracują" przecież z ogrzewaniem.
Ogrzewanie wodne wymaga zaprojektowania już na etapie budowy domu, ponieważ grubość wykonanej wylewki nad rurkami musi być odpowiednia. Przyjmuje się, że minimalna grubość jastrychu cementowego wynosi 45 mm nad rurkę, jastrychu anhydrytowego natomiast 40 mm. Co się stanie gdy zmniejszymy grubość jastrychu? Po prostu popęka. Dzięki tej minimalnej grubości, jastrych prawidłowo pracuje, szczególnie dotyczy to pierwszego wygrzania. Bardzo istotny jest też czas, po którym możliwe jest uruchomienie ogrzewania.

Przy jastrychach anhydrytowych to minimum 7 dni twardnienia, a przy cementowych 21 dni.  Przy tych pracach nie jest zalecany pośpiech. Gdy ogrzewanie uruchomione jest za wcześnie, dolne warstwy jastrychu mogą kurczyć się więcej niż górne, przez co może nastąpić pęknięcie. Lepiej odczekać kilka dni, niż potem wykonywać pracę od nowa (nie jest przecież możliwe usunięcie tylko jastrychu). Istotny jest też dobór materiału. Stosowane są tu jastrychy anhydrytowe (np. Kreisel Wylewka 200 lub  201) lub cementowe (Kreisel Wylewka 420, 412, 442 firmy Kreisel). Każdy z nich ma swoje zalety.

Jastrychy cementowe są wodo i mrozoodporne, dzięki czemu nie ma obaw przy stosowaniu ich w łazienkach (np: gdy ktoś w takim pomieszczeniu „zapomni” o izolacji podpłytowej). Ze względu na swoją konsystencję (korzystna jest półsucha) jastrychy cementowe najczęściej nakłada się ręcznie i tak samo zaciera się. Mechanizacja tych prac jest możliwa tylko przy użyciu mixokreta (nakładanie) i zacieraczek mechanicznych (wygładzanie powierzchni). Zwrócić tu należy uwagę na jakość jastrychów cementowych, powinny one mieć wytrzymałość minimum 20 MPa na ściskanie, stąd też lepiej używać gotowych mieszanek przygotowanych przez producenta zapraw.

Jastrychy anhydrytowe są zdecydowanie łatwiejsze w aplikacji. Materiał ten można wylewać przy użyciu zwykłego agregatu tynkarskiego, ponieważ jego konsystencja jest płynna. Zaletą jest też mniejszy ciężar w porównaniu z jastrychami cementowymi, co ma znaczenie przy aplikacji na stropach. Minusem wylewek anhydrytowych jest brak odporności na wodę, a tym samym na mróz, dlatego też nie należy zapominać o stosowaniu odpowiednich izolacji podpłytkowych w łazienkach, czy kuchniach. Do zalet wylewek anhydrytowych należy krótszy czas od wylania do uruchomienia ogrzewania oraz krótszy czas do wykończenia powierzchni. Jastrychy anhydrytowe szybciej wiążą i już po 14 dniach możliwe jest przyklejenie płytek. Należy jednak zwrócić uwagę, że dzieje się tak w sprzyjających warunkach temperatury i wilgotności powietrza. W przypadku wykończenia parkietem czas ten może się wydłużyć do osiągnięcia odpowiedniej wilgotności.

Odpowiednie produkty chemii budowlanej i stosowanie się do zasad wykonawczych ma wpływ na jakość a także trwałość i komfort użytkowania ogrzewania podłogowego.

Źródło i zdjęcie: Kreisel
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy