Lafarge: działamy WSPÓLNIE już 3 lata

Ocena: 0
2290

W kwietniu 2019 r. minęły 3 lata działalności Wspólnie - Fundacji LafargeHolcim. Przez ten czas Fundacja pomogła 50 organizacjom i zaangażowała do działania 200 wolontariuszy. Dzięki tym wysiłkom zrealizowano 60 projektów, z których skorzystało 70 tysięcy osób, w większości sąsiadów zakładów produkcyjnych LafargeHolcim.

Od samego początku pracy Wspólnie - Fundacji LafargeHolcim jasny był cel - chciano wspierać społeczności z najbliższego sąsiedztwa zakładów Lafarge w Polsce. Misją producenta jest rozwijanie potencjału społecznego poprzez inspirowanie mieszkańców do podejmowania inicjatyw, które pomagają tworzyć lepsze warunki życia. Sposób w jaki Fundacja działa można streścić w trzech słowach: "Edukować, inspirować, zmieniać otoczenie".

W realizacji tych założeń, Fundacji pomaga nawiązywanie licznych partnerstw z organizacjami i instytucjami, które Fundacja wspiera i z którymi realizuje wspólne projekty. Przykładem są choćby trzy edycje konkursu edukacyjnego dla szkół “Zakręceni w przestrzeni" organizowanego w ramach programu ECO - Miasto Ambasady Francji. Efektem działań jest 11 przyjaznych przestrzeni, które powstały w szkołach, dzięki zaangażowaniu i kreatywności uczniów m.in. z Małogoszcza, Człuchowa czy Poznania.

Od początku działalności Fundacja chciała zachęcać i angażować społeczności do działania, do zgłaszania oddolnych inicjatyw oraz ich wspólnej realizacji. Tak było w programie “Przygarnij przestrzeń", w którym połączono siły społeczności lokalnych z młodymi architektami i projektantami w 8 miejscowościach w całej Polsce. W trakcie trwania programu pracownicy Fundacji przejechali tysiące kilometrów, a na spotkaniach, warsztatach i spacerach badawczych z mieszkańcami spędzili ponad 100 godzin. Młodzi architekci zaprojektowali nowe przestrzenie użytkowe, 5 z tych wyjątkowych pomysłów zostało już zrealizowanych m.in. altana w Łabiszynie, salonik seniora w Sulikowie jak i przestrzeń rekreacyjna w Gliśnie.

Fundacja nie zapomniała także o najmłodszych, uruchamiając programy edukacyjne “Laboratorium architektury" i “Zielone lekcje", które uwrażliwiły dzieci na otaczającą przestrzeń oraz dbanie o środowisko. Zajęcia zorganizowano w 18 miejscowościach.

"Cały czas słuchamy naszych interesariuszy i beneficjentów, aby jeszcze lepiej rozumieć i adresować ich potrzeby. Uczestniczyliśmy w organizowanych przez zakłady Lafarge sesjach dialogu społecznego z interesariuszami. Ich uczestnicy to w większości nasi partnerzy lub beneficjenci i ich głos jest dla nas bardzo ważny. Planując programy Fundacji wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom, rozszerzamy zakres projektów i inicjatyw, które wspieramy. Nasz nowo powstały program “Wspólnie dla regionu"wspiera projekty społeczności lokalnych w trzech obszarach tematycznych:

  • estetyczne i funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni wspólnej,
  • profilaktyka i promocja zdrowia, bezpieczeństwa i aktywnego stylu życia
  • ochrona środowiska i bioróżnorodność.

Nie możemy się już doczekać efektów tego konkursu grantowego oraz pozytywnych zmian, które wprowadzi w życie społeczności lokalnych. W kolejny rok działalności wchodzimy też z programem wolontariatu pracowniczego #LudzieLafrage, poprzez który zachęcamy pracowników Lafarge w całej Polsce do działań na rzecz innych oraz współpracy z mieszkańcami. Dzięki naszym wolontariuszom, a jest ich już ponad 200, dokonaliśmy wspaniałych rzeczy, takich jak remont hospicjum w Gliwicach, odnowienie sali gimnastycznej w szkole w Parlinie (gmina Dąbrowa) czy szatni dla klubu sportowego w Sulikowie. Wolontariusze zadbali także o środowisko realizując cykliczne akcje sadzenia drzew w Małogoszczu i na Kujawach oraz akcję sprzątania terenu i montaż huśtawek w Łabędziowie. Dzięki ich zaangażowaniu zrealizowaliśmy już 41 projektów w całej Polsce, a w planach jest wiele nowych ciekawych inicjatyw. W ciągu 3 lat nasi wolontariusze pomogli swoimi działaniami 42 tysiącom osób" - podsumowują przedstawiciele Wspólnie - Fundacji LafargeHolcim.

Źródło: LafargeHolcim

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy