Nowoczesne, cyfrowe narzędzia w branży deskowań i rusztowań

Ocena: 4.6
2645

Dziś nie wystarczają już tylko innowacyjne produkty i usługi. Klienci oczekują możliwości działania w świecie cyfrowym, który staje się powszechnym środowiskiem pracy współczesnego człowieka. PERI to firma, która obok znanych z najwyższej jakości systemów deskowań i rusztowań, kreuje, rozwija i oferuje szereg narzędzi i usług cyfrowych. Są one stosowane w procesie budowlanym począwszy od projektowania, po realizację, w tym jej monitoring i zarządzanie. Dzięki nim klienci korzystają z wielu ułatwień, przyśpieszenia pracy i odnoszą wymierne korzyści ekonomiczne.

Poniżej przedstawiamy przykładowe standardy oferowane przez PERI.

Projektowanie

Użytkownicy systemów PERI mogą realizować różnego rodzaju zadania projektowe, począwszy od prostych rzutów, aż po skomplikowane obiekty inżynierskie, przy pomocy programu PERI CAD. Jest to profesjonalne i zoptymalizowane oprogramowanie działające w środowisku AutoCAD. Dzięki wbudowanym algorytmom i automatyzacji klienci korzystają ze skrócenia czasu projektowania i osiągniętych efektów wizualnych. Możliwość tworzenia list materiału i harmonogramowania pozwala na optymalne dopasowanie ilości sprzętu na budowie i zredukowanie kosztów związanych z jego dzierżawą lub zakupem. Przejrzyste wizualizacje 3D pozwalają natomiast uniknąć wielu błędów podczas montażu systemów na budowie.


Formy specjalne projektowane w 3D i realizacja obiektu na podstawie projektu 3D

W warunkach budowy klienci mogą również projektować standardowe rozwiązania PERI korzystając z intuicyjnych programów z grupy Planner, na przykład dotyczących systemów deskowań DUO czy MAXIMO. Jest to narzędzie działające w "chmurze", a więc zawsze aktualne, gwarantujące najwyższą jakość uzyskanych rezultatów. Cały proces projektowania, włącznie z wizualizacją 3D nie wymaga wydajnego sprzętu - wystarczy tablet lub komputer biurowy. Prosty interfejs do tworzenia wydruków pozwala na natychmiastowe przekazanie projektu (rysunków i zestawienia) do realizacji. Dzięki temu, że PERI udostępnia te aplikacje nieodpłatnie, klienci mogą sprawdzić możliwości systemów na swoich projektach jeszcze przed zastosowaniem deskowań.


DUO Planner umożliwia trójwymiarowy podgląd uzyskanego rozwiązania, z opcją szybkiego wydruku

Innym oferowanym przez PERI samoobsługowym rozwiązaniem są dostępne na stronie internetowej firmy konfiguratory. Są to łatwe aplikacje do ustalania układu elementów dla popularnych systemów deskowań stropowych (MULTIFLEX) i wież podporowych (MULTIPROP  i ST 100) oraz kalkulator parcia mieszkanki betonowej. Konfiguratory odpowiadają na proste, aczkolwiek istotne pytania, bez konieczności sięgania po rozbudowaną dokumentację techniczną.

Konfiguratory WWW dostępne są na urządzenia różnej klasy - komputerach osobistych, tabletach i smartfonach

BIM

Zorientowana procesowo technologia BIM (Building Information Modelling) stwarza nowe warunki i możliwości w budownictwie. PERI bierze udział w wielu projektach na całym świecie, w realizacji których stosowane są narzędzia BIM. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów PERI dostarcza biblioteki swoich produktów w różnych formatach wraz z wtyczkami, które ułatwiają ich zastosowanie. Jednym z przykładów jest dodatek PERI Library+ for REVIT. Pakiet danych PERI obejmuje katalog produktów, włącznie z osprzętem oraz wiele funkcji ułatwiających dodawanie akcesoriów do modelu, co stwarza możliwość łatwego uwzględnienia deskowania już w początkowej fazie planowania. Automatyczne funkcje zapewniają prawidłowe zestawienia elementów systemów, np.: właściwe ustawienie zamków łączących dwie ramy deskowania ściennego, co znacznie skraca proces wizualizacji projektowanych rozwiązań w różnych środowiskach CAD/BIM. Dzięki temu klienci mogą oglądać rezultat zmian przy małym nakładzie pracy.

Dokumentacja technologiczna projektu oraz systemów deskowań PERI podłączona bezpośrednio do elementów modelu, w jednym miejscu dzięki technologii BIM

Skanowanie 3D

Skanowanie laserowe rewolucjonizuje branżę budowlaną. Jest stosowane w celu uzyskania  precyzyjnego obrazu struktur budynków lub terenu, co jest podstawą solidnego planowania. A solidne planowanie to fundamentalna zasada działania PERI.

Przykład skanowania laserowego w celu uzyskania modelu budynku dla zaprojektowania rusztowania do renowacji Katedry w Ulm (Niemcy)

Znaczniki RFID/ NFC

PERI posiada również inne rozwiązania w ramach idei "cyfrowego placu budowy" (eng. digital construction site), jak np.: znakowanie elementów stropowego systemu deskowań SKYMAX znacznikami RFID/NFC już na etapie produkcji. Rozwiązanie to ułatwia identyfikację materiału i usprawnia procesy logistyczne zarówno po stronie klienta, jak i na magazynach PERI. Zmniejszenie ilości pomyłek i możliwość jednoznacznej identyfikacji każdego elementu oznacza oszczędność czasu i przede wszystkim pieniędzy.

Czytniki RFID dają możliwość skanowania elementów w promieniu do kilkunastu metrów

Czujniki

Dzięki czujnikom PERI InSite klienci będą mogli monitorować wskaźniki zawartości wody, wartości parcia, wypełnienia oraz temperatury mieszanki betonowej. Monitoring "na żywo" gwarantuje bezpieczeństwo poprzez zapewnienie lepszej jakości i wytrzymałości betonu. Wyniki pomiarów są zapisywane i prezentowane w czytelnej formie w portalu użytkownika. Kluczową zaletą stosowania czujników jest optymalizacja procesu budowy poprzez skrócenie czasu pracy deskowań, zredukowanie czynności dokumentacyjnych i zaoszczędzenie kosztów.

SONO WZ, które w czasie 2 minut po 4-5 pomiarach niezawodnie podaje zawartość wody w mieszance betonowej)

Dokumentacja

Spośród wielu funkcjonalności używanego z powodzeniem od pięciu lat w Polsce portalu myPERI trzeba wymienić przede wszystkim dostęp do aktualnych raportów o materiale i kosztach na budowie, rysunki techniczne rozwiązań PERI w formacie PDF oraz kompletną dokumentację wszystkich systemów PERI. Dzięki temu klienci mają bieżący wgląd w duplikaty wszystkich dokumentów (finansowych i logistycznych), które otrzymują z PERI. Klient może udostępnić program dowolnej liczbie swoich pracowników w biurze i na budowie. Nieodpłatny pakiet myPERI Basic zapewnia wgląd m.in. do duplikatów faktur, dokumentów wydań i zwrotów.

Portal klienta myPERI to komplet informacji dostępnych online 24/7

Elektroniczna wymiana danych

Aby usprawnić komunikację z klientami PERI świadczy także usługę elektronicznej wymiany danych (ang. Electronic Data Interchange, EDI) takich jak: faktury czy dokumenty logistyczne (wydania i zwroty). Standard EDI pozwala na w pełni automatyczną i bezpieczną komunikację pomiędzy systemami PERI i klienta, dzięki czemu rezultat w postaci informacji o dostawach i zwrotach oraz kosztach może być widoczny bezpośrednio w systemie komputerowym klienta nie tylko 24 godziny na dobę, ale również w jego własnym, a zatem całkowicie przyjaznym dla użytkownika środowisku pracy. Rozwiązanie to niweluje możliwość pomyłek związanych z manualnym wprowadzaniem danych oraz nie wymaga nakładu pracy.

Sklep online

PERI posiada również internetowy sklep z akcesoriami. Aktualnie firma oferuje ponad 200 produktów, w tym sklejkę. Zakres asortymentu sklepu jest sukcesywnie powiększany. Dzięki tej usłudze klient może zapoznać się z ofertą PERI i złożyć zamówienie w dogodnym dla siebie czasie. PERI umożliwiło wybór wygodnej formy płatności dzięki zaimplementowaniu całej gamy nowoczesnych sposobów ich realizacji (szybkie przelewy internetowe, BLIK, przekazy pieniężne itd.). Sklep online to oszczędność czasu i pieniędzy.

Przyjazny użytkownikowi interfejs sklepu PERI Polska z możliwością zamawiania w trybie 24/7

Zarządzanie na budowie rusztowaniami

Dzięki doświadczeniu zdobytemu przy realizacji dużych projektów rusztowaniowych w budownictwie i przemyśle na całym świecie, pracownicy PERI stworzyli system PERI Path. Program ten pomaga w zarządzaniu zadaniami na projektach, umożliwiając przejrzyste planowanie i kontrolę prac wielu rusztowaniowych ekip montażowych w dwóch aspektach jednocześnie: nakładów pracy i materiału. Dodatkowym atutem oprogramowania jest wbudowany system CAD, który przyspiesza dostarczenie powtarzalnych rozwiązań rusztowań roboczych i ochronnych, niezbędnych w pracach przemysłowych.

Rusztowanie modułowe PERI UP Flex to podstawowy produkt PERI stosowany przy instalacjach przemysłowych na całym świecie

Oprogramowanie PERI Path jest dostarczane przez spółkę grupy PERI, która jest odpowiedzialna m. in. za program klasy PDM (eng. Product Data Management) używany do zarządzania dokumentacją produktów i projektów. Dzięki temu PERI gwarantuje jakość rozwiązań i udostępnia je swoim klientom w trybie 24 godzin/7 dni. np.: w portalu klienta myPERI.

Druk 3D

PERI zawsze wyznaczało trendy w branży deskowań i rusztowań. Firma odważnie wkracza  w przyszłość. PERI zainwestowała w startup o nazwie COBOD, który wprowadza na rynek innowacyjną technologię drukowania 3D betonem.

Ściana wznoszona przez startup COBOD w technologii druku 3D

Dopasowany do klienta, szeroki zakres usług stanowi klucz do sukcesu we wszystkich dziedzinach gospodarki współczesnego świata. Dzięki rozwiązaniom cyfrowym PERI, obok doskonałych technicznie, bezpiecznych i optymalnych ekonomicznie systemów deskowań i rusztowań, nasi klienci otrzymują nowoczesne narzędzia, które poprawiają efektywność pracy i tym samym służą rozwojowi ich biznesów. Wyprzedź innych, buduj z PERI.  

Autor: Wojciech Schreiber, Koordynator ds. wdrożeń, PERI Polska
Zdjęcia: PERI Polska

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: