Wodoszczelny zbiornik wybetonowany w 36 godzin

Ocena: 0
2301
W Holandii powstaje rzeźnia zaprojektowana w perspektywie z myślą o trwałym rozwoju. Kiedy zostanie ukończona stanie się jedną z najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych rzeźni na świecie. Istotnym elementem tej budowli jest zbiornik na ścieki o pojemności 300 m3. By mieć pewność, że zbiornik będzie całkowicie wodoszczelny trzeba było zastosować unikalną metodę betonowania. Ekipa budowlana użyła systemu paneli, który wytrzyma duży nacisk płynnego betonu powstający podczas wylewania. Użyto NOEtop z zastrzałami BKS z NOE-Bekistingtechniek b.v. Arkel, holenderskiej filii NOE-Schaltechnik z Süssen.

Rzeźnia mieszcząca się w holenderskim mieście Westfort, w gminie Iksselstein jest obecnie powiększana by stać się jedną z najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych rzeźni na świecie. Ważnym elementem tego projektu jest sąsiadujący z rzeźnią zakład uzdatniania wody. Został on zaprojektowany na powierzchni o długości 26,6 m i o szerokości 14,7 m oraz podzielony wewnętrznymi ścianami na sekcje. Wszystkie ściany musiały być wylewane w jednej cyklu, żeby zbiornik był całkowicie wodoszczelny. Ponieważ ściany miały mieć grubość 60 cm oraz wysokość 11,5 m stało się to nie lada wyzwaniem z powodu ogromnego nacisku wytwarzanego przez płynny beton. Ekipa budowalna musiała najpierw znaleźć system deskowań, który wytrzymałby taki nacisk. Rozwiązaniem okazało się połączenie paneli NOEtop z wytrzymałymi zastrzałami BKS.


System paneli NOEtop

NOEtop to system stalowych ram szalunkowych znany ze swojej niezwykłej solidności oraz długiej żywotności. Ramy są na gorąco cynkowane z zewnątrz i od wewnątrz. Deskowanie NOEtop wytrzymuje nacisk betonu o sile 88 kN/m2, co sprawiło, że było idealnym materiałem do wykorzystania podczas prac nad rzeźnią. Inną jego zaletą jest to, że jego producent oferuje system paneli w różnych, dobrze dobranych, rozmiarach. Największy panel, tj. panel XXL jest największym szalunkiem dostępnym na rynku. A mimo rozmiarów 5,30 na 2,65 m jego montaż i instalacja są bardzo łatwe. Holenderska ekipa budowlana połączyła dwa panele XXL z jednym panelem NOEtop o wymiarach 1,00 na 2,65 m by osiągnąć całkowitą wysokość ściany 11,5 m. Panele zmontowano w poziomie a potem podniesiono je do pionu przy pomocy dźwigu.


Zastrzały BKS

By szalunki NOEtop bezpiecznie pozostawały na swoim miejscu użyto zastrzałów BKS. Szybko się je stawia i powszechnie używa do stabilizowania betonowych elementów prefabrykatów oraz ściennych i słupowych deskowań. Ponieważ zastrzały doskonale sprawdzają się pod dużym obciążeniem, okazały się idealne na holenderskiej budowie znosząc dodatkowe naprężenia spowodowane wiatrem. Zastrzały BKS użyte podczas budowy zbiornika na ścieki miały 9,80 m długości.


Zabetonowany w 36 godzin

Cała konstrukcja została zabetonowana w 36 godzin, dzięki udanemu połączeniu NOEtop z zastrzałami BKS. Beton wypełniał formy z prędkością 0,50 m na godzinę. Całkowita powierzchnia deskowań wyniosła 2630 m2.

Źródło i zdjęcia: NOE
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy