Wzmocnienie konstrukcji zabytkowego mostu Rialto w Wenecji

Ocena: 0
1364
Most Rialto jest jednym z najbardziej znanych mostów na świecie. Jest to z pewnością najbardziej znany most w Wenecji (Włochy). Budowę zaprojektowanego przez Antonio da Ponte mostu zakończono po trzech latach w 1591 roku. Jednoprzęsłowy, kamienny most ma 48 m długości i opiera się na pojedynczym łuku o rozpiętości 22 metrów. Podczas budowy mostu, wielu wierzyło, że projekt jest zbyt zuchwały z punktu widzenia inżynierii, ale most wciąż stoi i jest jedną z ikon architektonicznych Wenecji.

Wymagania projektowe

Sika w 2015 roku była zaangażowana we wzmocnienie konstrukcyjne. Główny cel projektu to renowacja, konserwacja i odnowa mostu Rialto z zachowaniem charakteru architektonicznego mostu i oryginalnych materiałów, zastosowanie nieinwazyjnych, ale efektywnych rozwiązań konstrukcyjnych, jak również powstrzymanie degradacji konstrukcji.


SikaWrap - maty z włókien węglowych

Sika zaproponowała rozwiązanie wzmocnienia kamiennych wsporników oraz zwiększenia bezpieczeństwo balustrady i zablokowanie jej dalszego obrotu systemem wzmocnień konstrukcyjnych - matami z włókien węglowych SikaWrap®.


Zastosowano jednokierunkową matę SikaWrap®-300 C, impregnowaną żywicą epoksydową Sikadur®-330. Każdy koniec maty zakotwiono za pomocą łączników z włókien węglowych SikaWrap® FX-50 C impregnowanych żywicą epoksydową Sikadur®-52 Injection. Łączniki zostały zakotwione w kamieniu za pomocą żywicy epoksydowej AnchorFix®-3+. Zaprojektowane rozwiązanie wzmocnienia jest całkowicie nieinwazyjne i niewidoczne, ponieważ jest ukryte pod nawierzchnią chodnika.


Źródło i zdjęcia: Sika
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy