Jak czyścić szalunki z betonu?

Ocena: 0
3172
Beton może być prawdziwą udręką, jeśli jest tam, gdzie nie potrzeba. Od pewnego czasu coraz większą popularnością w Polsce cieszy się niekwasowy środek do usuwania betonu - Betondestruktor. Korzystając z Betondestruktora firmy MDL Polska łatwo można pozbyć się zabrudzeń betonu również z systemowych szalunków.

Fot. MDL

Beton Destruktor jest to nowoczesny, przyjazny i bezpieczny dla użytkownika środek, będący alternatywą dla kwasów - nie tworzy szkodliwych oparów. Ta efektywna formuła powstała dzięki najnowszym osiągnięciom chemicznym. Beton Destruktor rozbija wiązania jonowe w cemencie portlandzkim, co powoduje, że cement się rozpada i łatwo odkleja od powierzchni, na której zasechł. Środek ten pozwala na chemiczne czyszczenie deskowań, które jest znacznie mniej czasochłonne, niż kiedy to robotnicy muszą skrobać zaschnięty beton szlifierkami, co może spowodować uszkodzenie powierzchni ramy szalunkowej. Betondestruktor  jest bezpieczny – nie zawiera kwasów powodujących korozję metali i zmatowienie, które z kolei powoduje większe przyklejanie się betonu do deskowania. Firmy wykorzystujące ten środek również stwierdzają, że deskowania znacznie mniej się niszczą i można je dłużej eksploatować, obniżając tym samym wydatki z nimi związane.

Betondestruktor można z powodzeniem stosować przy usuwaniu zabrudzeń z cementu, zaprawy, stiuku oraz innych temu pochodnych materiałów. Aktywnym składnikiem tego produktu jest substancja naturalnie występująca w syropie z trzciny cukrowej.

Zalety Beton Destruktora:
  • 100% biodegradowalny,
  • bezpieczny dla środowiska,
  • bezpieczny dla użytkownika,
  • nie zawiera kwasu solnego, fluorowodorowego, siarkowego, ani fosforowego,
  • nie powoduje korozji i tym samym nadaje się na powierzchnie metalowe, plastikowe czy malowane.
Beton Destruktor jest dostępny w opakowaniach 5, 10, 30 l.

Wydajność środka jest określana na około 3,5 m2 szalunku z 1 litra środka rozcieńczonego w proporcji 1:1 z wodą, ale często użytkownicy stosują bardziej rozcieńczony środek, gdy szalunki lub formy są tylko lekko zabrudzone.

Środek ten działa najefektywniej i najoszczędniej dzięki  użyciu pianownic lub systemów przemysłowych Mega H2O. Producent sugeruje, aby po naniesieniu piany pozostawić środek na 10-15 minut, a następnie szczotkować lub użyć szpachelki do usunięcia grubszych warstw, na koniec środek powinien być spłukany pod ciśnieniem dla osiągnięcia najlepszego rezultatu.

Firma MDL Polska może dostarczyć w komplecie z Beton Destruktorem potrzebne pianownice. W ofercie firmy są pianownice ręczne o pojemności 6 l, przeznaczone do aplikacji pianowych środków chemicznych. Dla użytkowników ceniących sobie wygodę i wydajność firma dostarcza pianownice ręczne z możliwością podłączenia pod kompresor (pojemności 6 l).

Betondestruktor jest bezpieczny dla środowiska i podlega biodegradacji w 100% w ciągu 7 dni, nie trzeba go neutralizować i nie wymaga specjalnych środków ostrożności, jak w przypadku kwasów. Środek ten się świetnie sprawdza w przypadku czyszczenia różnego rodzaju sprzętu transportującego beton, ponieważ nie niszczy uszczelek, lakieru, plastiku ani szkła. Betondestruktor pozwala na czyszczenie szalunków na budowie dzięki czemu optymalizuje się wykorzystanie szalunków i kosztów związanych z ich wynajmem. 

Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 4-5 (15) 2013
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: