Ściany żelbetowe czy gabiony? Jak zabezpieczyć skarpy, zbocza i osuwiska?

Ocena: 0
4140
Zastanawiasz się, jak odpowiednio zabezpieczyć skarpę, zbocze skalne lub osuwisko? Wykorzystaj sprawdzone rozwiązania, które zagwarantują maksymalne bezpieczeństwo. Prezentujemy realizacje z Polski i Europy.

Zabezpieczenie skarp

Spośród wielu sposobów wzmocnienia skarp na szczególną uwagę zasługują konstrukcje gabionowe, które ze względu na wiele zalet coraz częściej wypierają tradycyjne ściany oporowe żelbetowe. Wysokiej jakości kosze gabionowe wypełnione materiałem skalnym to nie tylko skuteczne, ale także niezwykle efektowne i trwałe zabezpieczenie.

Zobacz, czym charakteryzują się oba rozwiązania:

Ściany żelbetowe Gabiony
Muszą być posadowione głęboko w gruncie, poniżej strefy przemarzania, która w niektórych regionach Polski wynosi nawet 1,4 m; w innym przypadku istnieje ryzyko pęknięć, związane z odkształceniami przemarzniętego podłoża Mogą być posadowione równo z podstawą skarpy, bez konieczności ich zagłębiania; ich elastyczna konstrukcja sprawia, że gabiony nie są wrażliwe na odkształcenia przemarzniętego gruntu
Ich konstrukcja blokuje przepływ wody, dlatego konieczne jest uwzględnienie w projekcie efektywnego drenażu Ich konstrukcja pozwala na swobodny przepływ wody ze skarpy (warto jednak uwzględnić dodatkowy drenaż w przestrzeni wydzielonej geowłókniną za gabionem)
Ściany żelbetowe mogą być estetyczne, jednak trudno z nich uczynić ozdobę Gabiony wypełnione naturalnym materiałem wtapiają się w otoczenie, tworząc z nim jedną całość
Co pewien czas wymagają konserwacji, bez której stają się nieestetyczne. Wygląd ściany żelbetowej trzeba co pewien czas poprawiać Nie wymagają konserwacji; wypełnione kamieniami zachowują swój naturalny wygląd przez wiele lat

Długowieczne gabiony

Wśród dostępnych na rynku gabionów z pewnością na uwagę zasługują konstrukcje gabionowe firmy Betafence, które jako jedna z nielicznych uzyskały europejski certyfikat jakości. Gabiony wytwarzane są albo z siatki pokrytej powłoką Zincalu (co najmniej 50-letnia żywotność w środowisku łagodnym), albo z siatki ocynkowanej i pokrytej powłoką poliestrową (co najmniej 120 lat żywotności w środowisku łagodnym). Dla najbardziej wymagających można wykonać na zamówienie gabiony ze stali nierdzewnej.

Sprawdzone rozwiązanie z Europy - Hexanet zabezpiecza nasypy Szybkiej Kolei Hiszpańskiej

Do zabezpieczania skarp można wykorzystać też heksagonalną siatkę Hexanet firmy Betafence, która choć standardowo dedykowana jest ogrodom, na zamówienie może zostać wykonana z grubszego drutu, dzięki czemu będzie stanowić skuteczne zabezpieczenie.

Taka siatka została wykorzystana do zabezpieczenia nasypów na łącznej powierzchni 1,3 mln m2, by zagwarantować bezpieczeństwo i stabilność torów, na których kursują pociągi Szybkiej Kolei Hiszpańskiej. Siatka dodatkowo chroni nasypy przed plagą zajęcy, które kopiąc nory mogłyby naruszyć ich konstrukcję.

Jak ciekawie zaprojektować zabezpieczenie skarpy z gabionów?

Przekrój ściany gabionowej zabezpieczającej skarpę wyznaczany jest na podstawie obliczeń statycznych - najmniejszy jest na górze ściany i zwiększa się ku dołowi.
  • Przekrój ściany gabionowej możesz zoptymalizować poprzez pochylenie lub postopniowanie gabionów.
  • Możesz zaprojektować pionową elewację od "frontu", a od strony skarpy schodki lub odwrotnie - zaprojektować schodkowanie po widocznej stronie skarpy gabionowej, a powstałe przestrzenie obsadzić roślinami i zamontować w nich latarnie, systemy nawadniania i wiele innych urządzeń.
  • Z łatwością wygniesz je w łuki, zakola, narożniki, dzięki czemu idealnie dopasujesz je do potrzeb swojego projektu - nie tylko tego na wielką skalę.
Bezpieczeństwo na całe lata

Zanim wybierzesz jedno z oferowanych rozwiązań, przeprowadź niezbędne obliczenia statyczne, aby sprawdzić czy wybrane zabezpieczenie skarpy jest wystarczająco mocne, aby przenieść wszystkie obciążenia i trwale zabezpieczyć budowlę na wiele lat.

Parametry niezbędne do przeprowadzenia obliczeń stateczności skarpy i konstrukcji służącej do jej zabezpieczenia dostarczy Ci geolog po przeprowadzeniu badań:
  • podłoża skarpy,
  • rodzaju gruntów zalegających w tym podłożu,
  • układu poszczególnych warstw podłoża,
  • poziomu wód gruntowych.
Zabezpieczenie zboczy skalnych i osuwisk

Do zabezpieczenia zboczy skalnych i osuwisk można wykorzystać siatkę heksagonalną firmy Betafence, dedykowaną tego typu projektom. Siatka zaplatana o sześciokątnych oczkach z grubego drutu pozwala zabezpieczyć luźny materiał skalny przed odrywaniem się od lica skały i gwałtownym przemieszczaniem w dół. Siatka do zabezpieczania zbocza skalnego wykonana jest z podwójnie skręcanych drutów zabezpieczonych powłoką z cynku oraz powłoką cynkową i PVC.

Źródło i zdjęcie: Betafence
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy