Grupa Saint-Gobain przejmuję FOSROC

Ocena: 5
2661

Grupa Saint-Gobain ogłosiła zawarcie ostatecznej umowy przejęcia prywatnej spółki FOSROC – wiodącego, globalnego dostawcy produktów chemii budowlanej – za kwotę 1025 mln USD (ok. 960 mln EUR) w gotówce.

 

 

Po przejęciu Chryso w 2021 r., GCP w 2022 r. i 33 innych przejęciach dokonanych od 2021 r., posunięcie to stanowi kolejny strategiczny krok w budowaniu światowej pozycji Saint-Gobain w branży chemii budowlanej, której łączna wartość sprzedaży w 73 krajach wyniesie 6,2 mld EUR (w ujęciu pro forma).

FOSROC jest globalnym liderem rynku chemii budowlanej ze szczególnie silną obecnością geograficzną w Indiach, na Bliskim Wschodzie oraz w regionie Azji i Pacyfiku. Oczekuje się, że w 2024 r. firma wygeneruje sprzedaż o wartości 487 mln USD i osiągnie marżę EBITDA na poziomie 18,7%. FOSROC, posiadający 20 zakładów produkcyjnych i zatrudniający około 3000 pracowników, dostarcza szeroką gamę rozwiązań technicznych dla branży budowlanej, w tym domieszki i dodatki do betonu oraz cementu, kleje i uszczelniacze, rozwiązania hydroizolacyjne, produkty do naprawy betonu i posadzek.

Cena zakupu odpowiada mnożnikowi przejęcia (przed synergiami) wynoszącemu około 11,3x EBITDA FOSROC w 2024 r. (91 mln USD) oraz około 7,1x EBITDA po uwzględnieniu synergii (54 mln USD) w trzecim roku.

Przejęcie zostanie w pełni sfinansowane ze środków pieniężnych. Grupa utrzyma silną pozycję bilansową ze wskaźnikiem zadłużenia netto / EBITDA pozostającym na niskim poziomie docelowego zakresu (1,5x do 2,0x), z uwzględnieniem niedawno ogłoszonych przejęć Bailey i CSR Limited. Sfinalizowanie transakcji jest uzależnione od spełnienia standardowych warunków i spodziewane jest w pierwszej połowie 2025 r.

STRATEGICZNE UZASADNIENIE

  • Wyjątkowa okazja, w pełni zgodna ze strategią Saint-Gobain, aby wzmocnić globalną pozycję w branży chemii budowlanej, poparta solidnymi czynnikami makroekonomicznymi, takimi jak przejście na stosowanie betonu niskoemisyjnego. Transakcja uzupełni globalną platformę zapewniającą wzrost Grupy w segmencie chemii budowlanej.
  • Wysoko komplementarny profil geograficzny wzmacniający obecność Saint-Gobain na szybko rozwijających się rynkach wschodzących, w szczególności w Indiach i na Bliskim Wschodzie. Obecność FOSROC na Bliskim Wschodzie i w Azji doskonale uzupełnia pozycje zajmowane przez Chryso głównie w Europie, Turcji i Afryce oraz GCP w Ameryce Północnej, Ameryce Łacińskiej i regionie Azji oraz Pacyfiku. FOSROC jest wiodącym graczem w Indiach, jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów dla branży chemii budowlanej na świecie, którego rozwój jest wspierany przez ambitny plan infrastrukturalny na nadchodzące dziesięciolecia.
  • Kompleksowa gama rozwiązań, renomowana marka i wysokie kompetencje techniczne. Potencjał FOSROC bazuje na marce cieszącej się zaufaniem, specjalistycznej wiedzy technicznej, duchu przedsiębiorczości i wysokiej jakości usługach.
  • Doskonała historia wysoce rentownego wzrostu i wyników znacznie przewyższających wskaźniki rynków bazowych. FOSROC może pochwalić się solidną historią wzrostu - wartość sprzedaży rośnie ok. 11% w skali roku (2021-2024E). Firma generuje doskonałą marżę EBITDA - ponad 18% - dzięki bardzo doświadczonemu zespołowi zarządzającemu, który ma na swoim koncie wiele sukcesów.
  • Przejęcie generujące wartość dla akcjonariuszy i klientów Saint-Gobain o dużym potencjale synergii. Oczekiwana wartość synergii w trzecim roku po sfinalizowaniu transakcji wynosi 54 mln USD, z czego 39 mln USD to synergie kosztowe, które mają zostać uzyskane dzięki efektowi skali w zakresie zakupów (w tym surowców i pionowej integracji produkcji polimerów), optymalizacji zasięgu geograficznego, oszczędnościom w zakresie kosztów sprzedaży (ogólnych i administracyjnych) oraz optymalizacji kosztów produkcji i logistyki. Saint-Gobain przewiduje, że skorzysta z synergii wzrostowych o wartości co najmniej 15 mln USD dzięki możliwościom cross-sellingu, łącząc potencjał innowacyjny Grupy z silną pozycją FOSROC w zakresie infrastruktury, a także dzięki relacjom z klientami spółki. Synergie te zostaną osiągnięte w ramach ogólnoświatowej platformy chemii budowlanej Saint-Gobain przy wsparciu dotychczasowej silnej obecności Saint-Gobain w szeroko rozumianym sektorze lekkiego i zrównoważonego budownictwa w Indiach i na Bliskim Wschodzie. Przejęcie wygeneruje wartość w trzecim roku po sfinalizowaniu transakcji i przyczyni się do wzrostu wskaźnika EPS (zysku na akcję) już od pierwszego roku.

Integracją będzie kierował Thierry Bernard, CEO Construction Chemicals, wraz z doświadczonym zespołem, który przez wiele lat rozwijał działalność Chryso, nadzorował integrację spółki z Saint-Gobain i pilotował udane połączenie z GCP od 2022 roku, co zapewnia wysoki poziom pewności w zakresie pomyślnej integracji FOSROC. Spółka zostanie włączona do segmentu High Performance Solutions.

Komentarz Benoita Bazina, Prezesa i CEO Saint-Gobain:

Przejęcie FOSROC doskonale wpisuje się w nasz plan strategiczny "Grow & Impact" – to wyjątkowa okazja dla Saint-Gobain, aby jeszcze bardziej umocnić naszą globalną pozycję w branży chemii budowlanej oraz obecność na szybko rozwijających się rynkach wschodzących, w szczególności w Indiach i na Bliskim Wschodzie. Jestem pod wrażeniem jakości zarządzania w spółce FOSROC, jej strategii i imponującego rozwoju, a także osiągnięć zespołu w zakresie doskonałej realizacji zadań i rentownego wzrostu. Połączenie obu grup pozwoli nam poszerzyć naszą platformę rentownego wzrostu w obszarze chemii budowlanej. Z niecierpliwością czekam na możliwość serdecznego powitania zespołów FOSROC w naszej Grupie i jestem głęboko przekonany o celowości połączenia naszych sił.

Komentarz Jima Hay, Prezesa FOSROC:

Dziś rozpoczyna się nowy, ekscytujący rozdział w historii FOSROC. Dzięki nieustającemu dążeniu do dostarczania naszym klientom najlepszych rozwiązań i pełnej satysfakcji staliśmy się wiodącym graczem na rynku chemii budowlanej. Chciałbym podziękować wszystkim naszym zespołom za ich wspaniałą pracę na przestrzeni wielu lat.

Rob Bonnici, CEO FOSROC dodał:

Możliwość dołączenia do Saint-Gobain, światowego lidera w dziedzinie lekkiego i zrównoważonego budownictwa oraz globalnego gracza w branży chemii budowlanej, jest doskonałym kolejnym krokiem w kierunku wzbogacenia naszej oferty poprzez wykorzystanie innowacji i technologii Saint-Gobain w dziedzinie chemii budowlanej. Z niecierpliwością czekam na możliwość kontynuowania naszej ścieżki rozwoju w ramach Grupy Saint-Gobain.

Źródło: Saint-Gobain

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: