Udany początek 2023 roku dla grupy Echo-Archicom

Ocena: 5
2339

Wstępne porozumienie dotyczące konsolidacji biznesu mieszkaniowego Echo Investment i Archicom, wysoki stan gotówki na poziomie 778 mln zł, 11,5 mln zł zysku netto, na który wpływ miały przede wszystkim wycena projektów Resi4Rent i przekazanie klientom blisko 300 mieszkań – tak w skrócie można podsumować wyniki Grupy Echo-Archicom za pierwszy kwartał 2023 r.

 

 

Do końca marca 2023 r. Grupa Echo-Archicom sprzedała 374 mieszkania i miała 2 863 lokale w budowie. Łącznie firmy planują w tym roku start kolejnych 2,5 tys. Rozwija się też Resi4Rent, platforma z mieszkaniami w abonamencie, która w pierwszym kwartale 2023 r. umocniła swoją pozycję lidera rynku PRS. Resi4Rent ma obecnie ponad 3,3 tys. gotowych i w pełni wynajętych lokali, natomiast ponad 5,8 tys. jest w budowie lub planowanych do rozpoczęcia jeszcze w tym roku.

W kwietniu 2023 r. spółka Archicom zawarła wstępne porozumienie dotyczące wniesienia przez Echo Investment do Archicomu jego biznesu mieszkaniowego – w szczególności projektów deweloperskich i pracowników.

Z Echo Investment jako głównym akcjonariuszem z ponad 80% udziałem, konsolidacja biznesu mieszkaniowego zapewni Archicomowi ogólnopolską skalę z większym potencjałem wzrostu, synergiami i szerszą rozpoznawalnością na rynku. Uporządkuje to także strukturę Grupy, w której Echo Investment skupi się na rozwijaniu segmentu nieruchomości komercyjnych, mieszkaniach na wynajem oraz tworzeniu wielofunkcyjnych projektów „destination”. To działanie jest zgodne ze strategią Grupy, która zakłada osiągnięcia pozycji lidera rynku mieszkaniowego oraz komercyjnego – komentuje Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

Nieruchomości komercyjne niezmiennie stanowią mocny filar działalności Echo Investment. Pierwszy kwartał deweloper rozpoczął od sprzedaży Mojego Miejsca II w Warszawie, czyli drugiego budynku biurowego naszego wielofunkcyjnego projektu na Mokotowie. Budynek jest w całości wynajęty przez renomowanych najemców, co potwierdza zainteresowanie wysokiej jakości, zrównoważonymi projektami „destination”. Obecnie Echo Investment prowadzi zaawansowane negocjacje o sprzedaży kolejnych budynków, a spoglądając w przyszłość – przygotowuje nowe inwestycje, z czego projekty w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie mają wystartować jeszcze w tym roku.

Centra handlowe Libero w Katowicach oraz Galeria Młociny w Warszawie działają na pełnych obrotach i wzmacniają swoją pozycję na lokalnych rynkach. Początek 2023 r. to kontynuacja wzrostu w obydwu lokalizacjach. Obroty Libero w pierwszym kwartale 2023 r. były wyższe o 27 proc. niż w pierwszym kwartale 2022 r., natomiast odwiedzalność – o 7 proc. Równie dobra sytuacja jest obserwowana w warszawskiej Galerii Młociny. Tutaj obroty wzrosły o 25 proc., natomiast odwiedzalność – o 20 proc.

W tym kwartale nasz zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 11,5 mln zł i był głównie rezultatem przekazania blisko 300 mieszkań z marżą na poziomie 33% oraz wyceny nowych projektów na wynajem Resi4Rent, na które popyt jest nadal silny. Wartość naszych aktywów to blisko 6 mld zł, a spółka utrzymuje wysoki poziom gotówki – na koniec marca 2023 r. było to 778 mln zł, co stwarza komfortowe warunki dla przyszłego rozwoju – komentuje Maciej Drozd, wiceprezes ds. fiansowych Echo Investment.

W marcu 2023 r. Grupa ogłosiła strategię ESG Echo - Archicom 2030. Jest to rozpisana na etapy droga prowadząca Grupę Echo-Archicom do dekarbonizacji, zeroemisyjności budowanych inwestycji, dalszego zwiększania roli zieleni w inwestycjach oraz wspierania prawidłowego rozwoju miast. Spółki zamierzają również zapewnić swoim pracownikom równe szanse rozwoju, maksymalizować bezpieczeństwo na budowach oraz wzmacniać ład korporacyjny.

Źródło: Echo-Archicom

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: