Mieszarka czy betoniarka - co wybrać?

Ocena: 0
7568
Mieszanie chemii budowlanej to nieodłączny element prac remontowo-budowlanych. Proces ten można usprawnić mieszarką ręczną, stacjonarną lub tradycyjną betoniarką. Które urządzenie wybrać?

Mieszadło napędzane wiertarką czy zestaw taczka plus szpadel - to metody mieszania chemii budowlanej dobre dla amatora jednorazowych remontów. Co w przypadku regularnej działalności remontowej i budowlanej? W takim przypadku lepiej postawić na dedykowane mieszaniu chemii elektronarzędzia.

Mobilne i wielofunkcyjne mieszarki budowlane

Profesjonalne mieszarki ręczne to doskonałe wsparcie dla ekip-remontowo budowlanych, które oczekują od urządzenia wydajnej i komfortowej pracy. Dedykowane do mieszania większości rodzajów zapraw elektronarzędzia wyposażone w jedno lub dwa mieszadła, pozwalają na przygotowanie 30, a nawet 90 litrów jednorazowego zasypu. "W przypadku mieszarek ręcznych ważną rolę odgrywa stosunek mocy silnika (około 1000-1600 W) do prędkości obrotowej i siły mieszania na końcu mieszadła. Warto też pamiętać, że chemia budowlana posiada różną gęstość i różny charakter wykorzystania, determinujący dobór mieszarki i samego mieszadła" - mówi Radosław Koźba, menadżer produktu w Lange Łukaszuk.

Wybierając mieszarkę, warto zwrócić uwagę na liczbę biegów i płynną regulację obrotów. "Jeśli regulacja jest umieszczona w spuście, łatwiej nam wymieszać masę na kilka sposobów. Na przykład przy chemii 2w1 lub 4w1, gdzie z jednego jej rodzaju można uzyskać kilka różnych produktów w zależności od dawkowania wody i systemu mieszania" - mówi Radosław Koźba.

Co ponadto? Istotny jest także wybór typu mieszadła. Niektóre mieszarki posiadają dwa mieszadła o przeciwbieżnym kierunku wirowania, co zapewnia maksymalną efektywność pracy przy niewielkim wysiłku oraz zapobiega efektowi obracania się wiadra. W mieszarkach jednowrzecionowych (z jednym mieszadłem) mieszadła są uniwersalne lub dostosowane do konkretnego typu materiału. Wtedy należy zwrócić uwagę, czy urządzenie wyposażono w system łatwej wymiany osprzętu.


Ciche i wydajne mieszarki do betonu

Mieszarki ręczne pozwalają na efektywne mieszanie tak betonu, jak i farb, klejów, jastrychów, żywic i wylewek z wysoką efektywnością i niskim poziomem emisji drgań i hałasu (np. 2,0 m/s2 w przypadku mieszarek Collomix). Ich praca wymaga jednak stałego zaangażowania operatora - w przeciwieństwie do mieszarek stacjonarnych. "To urządzenia stworzone z myślą o bezobsługowym, szybkim, dokładnym i powtarzalnym mieszaniu nawet najbardziej skomplikowanych mieszanek" - mówi Radosław Koźba. "Z powodzeniem spisują się w drogownictwie, przemyśle, laboratoriach czy przy wykonywaniu posadzek przemysłowych".

Mieszarki stacjonarne różnią się pod względem typu napędu mieszadeł - te mogą być pasywne lub aktywne (a te z kolei jedno- lub dwuwrzecionowe na przekładni planetarnej). Modele wyposażone w zgarniacz brzegów sprawiają, że na dnie i krawędziach wiadra nie pozostaje cenna chemia. Jednorazowo urządzenia są w stanie obsłużyć 40-75 litrów substancji, a dzięki dodatkowym rozwiązaniom jak programator czasowy, użytkownik zyskuje stałe i powtarzalne efekty mieszania. Ciekawym rozwiązaniem są mieszarki dwusilnikowe. "Mocniejszy silnik napędza mieszadło, a drugi porusza zbiornikiem w kierunku przeciwnym do obrotów mieszadła, co zapewnia maksymalnie szybkie wymieszanie obrabianego materiału" - dodaje Radosław Koźba.

Z myślą o dużych projektach budowlanych

Tradycyjnych betoniarek również nie można wrzucić do jednego worka - te różnią się zarówno pod względem kształtu (kielichowe lub bębnowe), sposobu transportowania (stacjonarne, przenośne i samochodowe) oraz pracy. Za plus można uznać ich pojemność, za minus - przede wszystkim niską uniwersalność. "Nie wymieszamy nimi kleju, wylewki, żywicy czy farby, podobnie jak szybkowiążącego betonu czy hydroizolacji. Po pierwsze nie zdążymy jej szybko opróżnić, a po drugie umyć przed wiązaniem materiału. Betoniarki są przystosowane do jednego typu substancji, a ich mycie zajmuje dużo czasu i pochłania dużą ilość wody" - mówi Radosław Koźba z Lange Łukaszuk. Kluczową rolę w przypadku tradycyjnych betoniarek odgrywa ich pojemność - od stosunkowo niedużych ok. 80-litrowych, przez 100-150-litowe (2-3 taczki z jednorazowego mieszania) po urządzenia 300-litrowe, usprawniające pracę np. przy realizacji domu jednorodzinnego. Te ostatnie są wybierane głównie przez profesjonalne firmy budowlane. Z kolei betoniarki o pojemności 700 a nawet 1000 litrów to zupełnie inna kategoria produktów, dedykowanych projektom przemysłowym.

Istotnym elementem konstrukcji betoniarki jest wykorzystany wieniec. Ten występuje w trzech rodzajach:
  • Żeliwny - trwały, ale głośno pracujący.
  • Kompozytowy - lekki, połączony z kilku jednostek co sprawia, że uszkodzenie jednego elementu nie wymaga wymiany całego wieńca.
  • Tłoczony - wykonany z blachy i podatny na uszkodzenia, wiążące się z wymianą całego elementu.
Decydując się na wybór betoniarki tradycyjnej musimy mieć świadomość jej zalet, jak i ograniczeń. Te świetnie sprawdzą się przy dużych, wymagających każdorazowego przetworzenia jednego typu substancji projektach, ale nie pozwolą na pracę z wieloma typami materiału. "Należy jednak pamiętać, że producenci chemii budowlanej mają w ofercie produkty coraz bardziej skomplikowane i wydajne - nieraz wymagające dwustopniowego procesu mieszania z kilkuminutową przerwą. W takim przypadku musimy postawić na urządzenia pozwalające na sprawne i dokładne mieszanie, często z wykorzystaniem dodatkowego osprzętu" - tłumaczy Radosław Koźba.

Źródło i zdjęcie: Lange Łukaszuk
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: