Młoty wyburzeniowe firmy Bosch

Ocena: 0
10810
GSH 27 VC i GSH 16 Professional to flagowe modele elektrycznych młotów wyburzeniowych marki Bosch z niebieskiej linii elektronarzędzi przeznaczonej dla profesjonalistów. Młoty te sprawdzą się zwłaszcza przy wykonywaniu cięższych prac wyburzeniowych, przy których wymagana jest wysoka wydajność i trwałość narzędzia.

Fot. Bosch

Młot GSH 16 zadebiutował na rynku w 2007 roku i do dziś cieszy się dużym uznaniem wśród profesjonalistów. Jest on dostępny w dwóch wersjach: GSH 16-28 o wadze 17,9 kg i GSH 16-30 o wadze 16,5 kg. W obu wersjach zastosowano tę samą konstrukcję napędową. Inne natomiast są rozmiary sześciokątnych uchwytów narzędziowych – 28 mm dla wersji GSH 16-28 oraz 30 mm w przypadku GSH 16-30. Młot GSH 16 został wyposażony w silnik elektryczny o mocy 1750 Watów, który generuje energię udaru na poziomie 41 J. Dzięki temu parametrowi GSH 16 jest w czołówce najsilniejszych młotów wyburzeniowych w segmencie 13–20 kg. Podczas 8 godzinnej pracy jest on w stanie skruszyć ok. 13 ton betonu B25/30. Oba modele GSH spełniają europejskie normy bezpieczeństwa i higieny pracy. Młoty zostały wyposażone w dużą, zamkniętą rękojeść pokrytą gumą, która jest zawieszona wahliwie, a jej uginanie ograniczają sprężyny pełniące funkcję amortyzatorów drgań. Użytkownik trzyma rękojeść obiema rękami, a poziom przenoszonych na nie wibracji został zredukowany do poziomu

10 m/s2. Podobny, zamknięty kształt ma rękojeść pomocniczą, której ustawienie można zmieniać w dwóch kierunkach: góra – dół lub obracać wokół osi młota. Dodatkowym atutem młota GSH 16 jest dogodne usytuowanie włącznika, które z jednej strony zapobiega przypadkowemu uruchomieniu młota, a z drugiej umożliwi sięgnięcie do włącznika bez konieczności zdejmowania ręki z rękojeści. Urządzenie zostało wykonane z odlewu metalowego, który zapewnia mu wysoką trwałość.

Młot GSH 27 VC Professional jest drugim, cięższym członkiem  rodziny młotów wyburzeniowych Bosch. Jest on przeznaczony do prac w betonie, kamieniu oraz asfalcie. Energia udaru 62 J sprawia, że GSH 27 VC jest najmocniejszym elektrycznym młotem wyburzeniowym na świecie. Średnia wydajność urządzenia wynosi 3,2 tony urobku na godzinę, a wartość drgań jedyne 8,0 m/s2, dzięki zastosowaniu mechanizmu udarowego o obniżonym poziomie drgań i odseparowaniu rękojeści.

Obniżona emisja drgań w połączeniu z wysoką energią udaru pozwala na dłuższy czas pracy młotem w ciągu jednego dnia pracy, zanim zostanie osiągnięta graniczna wartość możliwej do przyjęcia dziennej dawki drgań. Oznacza to, że pracując młotem GSH 27 VC można pracować w sposób ciągły, aż 3 godziny dziennie i uzyskać efekt pracy w postaci aż 10 ton urobku! Jest to wynik od 2 do 4 razy lepszy, niż w przypadku rozwiązań innych producentów.

Za sprawą zastosowania komponentów wykonanych z wysokiej jakości aluminium i stali, młot GSH 27 VC Professional wyróżnia się wytrzymałą konstrukcją i zdecydowanie dłuższą żywotnością, niż rozwiązania konkurencyjne. Do zaprojektowania młota przywiązano wiele uwagi, a konsultacje z przyszłymi użytkownikami zaowocowały nawet takimi detalami, jak antypoślizgowa powierzchnia obudowy, która umożliwia bezpieczne oparcie młota np. o ścianę bez ryzyka upadku. Dzięki temu podniesiono także poziom bezpieczeństwa zarówno wobec użytkownika, jak i samego urządzenia. Dodatkowe zalety GSH 27 VC to nisko umieszczony środek ciężkości i ergonomiczne ukształtowanie rękojeści z miękką okładziną Softgrip, zapewniające wygodną obsługę.

Źródło: Budownictwo monolityczne, nr 1 (8) 2012
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: