Energooszczędność w modzie, czyli domy z keramzytobetonu

Ocena: 0
3801
W obliczu niskich temperatur, a w konsekwencji także wzrostu kosztów ogrzewania domu, rośnie popularność budownictwa energooszczędnego. Ogrzanie przeciętnego obiektu o powierzchni do 150 mkw. w czasie zimy to koszt nawet kilkudziesięciu złotych dziennie. Zastosowane w projektach budowy domu rozwiązania energooszczędne pozwolą zaoszczędzić nawet 3 tyś. zł w skali roku.

Ściany konstrukcyjne wybudowane z keramzytobetonu

Firma Jadar, bazując na ponad 20-letnim doświadczeniu w produkcji wyrobów betonowych, a także jako profesjonalny kreator przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej obiektów, w swoich rozwiązaniach wykorzystuje system Sun Block, przeznaczony do budowy energooszczędnych i ekologicznych domów z elementów keramzytowych. Założeniem systemu Sun Block jest ochrona środowiska przy jednoczesnym generowaniu korzyści ekonomicznych dla właściciela.

"Wybór domu energooszczędnego świadczy nie tylko o świadomości ekologicznej, ale również o długoterminowym spojrzeniu na jego ekonomiczny aspekt użytkowania. Proponowany przez nas system budowy obiektów Sun Block, dzięki swojej konstrukcji i zastosowanym materiałom, do minimum ogranicza utratę ciepła i maksymalnie wykorzystuje energię ze źródeł odnawialnych" - mówi Dariusz Kupidura, Prezes Jadar Sp. z o. o.

Energooszczędne budownictwo rośnie w siłę

Polacy coraz bardziej są świadomi pogarszającego się stanu środowiska naturalnego, a wzrastające ceny energii, ciepła i wody sprawiają, że dla wielu osób planujących budowę domu, energooszczędne rozwiązania nie są wyborem, ale często koniecznością. Według raportu "Barometr zdrowych domów 2016 r." Polacy częściej niż Europejczycy skarżą się na złe warunki mieszkaniowe oraz na ich szkodliwość dla zdrowia. Największym problemem wskazywanym przez ankietowanych jest zagrzybienie i pleśń.

"Najważniejszym elementem systemu Sun Block są pustaki keramzytobetonowe, które wyróżniają się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi oraz paroprzepuszczalnością. Dzięki temu ściany są izolatorem ciepła a optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniach zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni" - mówi Bartosz Leszczyński, dyrektor ds. handlu w Jadar Sp. z o. o.

Cechą ścian keramzytowych najbardziej wyróżniającą je spośród innych rozwiązań jest paroprzepuszczalność, czyli zdolność do odprowadzania pary wodnej z pomieszczeń na zewnątrz. Unikalne właściwości regulacji poziomu wilgotności w pomieszczeniach powodują, że budynek oddycha, nie doprowadzając do zawilgocenia ścian i stropów, a suchy materiał zapewnia dobrą izolację przed zimnem.

Kompleksowy system Sun Block charakteryzuje się łatwym i szybkim montażem poszczególnych elementów zapewniającym krótki czas wznoszenia domu, a jego unikalne właściwości, np. konstrukcja pustaka narożnikowego uniemożliwiającego ucieczkę ciepła z budynku, przynoszą realne korzyści w postaci oszczędności na dodatkowym ociepleniu obiektu.

W Polsce idea budownictwa energooszczędnego nabiera tempa. Cel ten wspierany jest przez różnego rodzaju dofinansowania, aby jeszcze bardziej zachęcić do korzystania z tego typu rozwiązań. Główną korzyścią z budowy energooszczędnego domu z pustaków keramzytowych w systemie Sun Block są mniejsze rachunki za ogrzewanie, ale nie tylko. Energooszczędne domy mają wpływ na zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery, a zgodnie z wprowadzonym w Polsce certyfikatem energetycznym wkrótce wymogi ekologiczne będą musiały spełniać wszystkie budowane domy. Zatem można i trzeba połączyć oszczędzanie z dbaniem o kondycję środowiska naturalnego.

Źródło i zdjęcie: Jadar
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: